anna-kras-foodlook-m

Anna Kras

fotografka zafascynowana obrazem, kolorem, niebagatelną kompozycją i… dobrym smakiem. Krótko mówiąc – fotografka kulinarna.

Początki mojej fascynacji fotografią sięgają czasów szkolnych, pierwszych wycieczek w góry, kiedy to w plecaku zamiast ciepłego swetra lądował aparat. Setki wschodów i zachodów słońca, górskich ścieżek, krajobrazów zamykałam w kadrze, a następnie z niecierpliwością wyczekiwałam efektów pracy odbierając zdjęcia z zakładu fotograficznego.

Obecnie dobrze pamiętam tą magię wyczekiwania na zdjęcia. Dzisiejsza praca fotografa niewiele ma wspólnego z tą magią. Zmieniły się narzędzia i styl pracy, ale uczucie radości po uzyskaniu pożądanego obrazu pozostaje niezmienne.

Czym dla mnie jest fotografia? To przede wszystkim gra światłem, pewna nieprzewidywalność przełożenia rzeczywistości na obraz. Balans pomiędzy światłem i cieniem, aby wydobyć z chwili jej ulotność. Czas, w którym fotografuję jest spójny ze mną. Czas, obiekt, studio i ja to całość, która nie pozostawia wątpliwości, że to mój czas i moje miejsce. Kiedy fotografuję cała jestem tu i teraz…

Fotografia kulinarna przyszła nieco później. Troszkę zarządził przypadek, troszkę coraz większa świadomość, ze dotychczasowa praca nie jest tą, która daje przestrzeń do samorealizacji. Dlaczego przypadek? Tuż przed jedną z podróży zakupiłam na lotnisku w Brukseli egzemplarz gazety o kulinariach, które w Polsce jeszcze nie były popularne. „Good food” pełna wspaniałych zdjęć kulinarnych rzuciła mnie na kolana. Nie mogłam przestać przeglądać pięknych fotografii, cudownie doświetlonych kompozycji. Wtedy chyba pierwszy raz przyszło mi do głowy, że mogłabym pogodzić pasję do fotografii ze sporą dawką wiedzy jaką posiadam w temacie dietetyki.

Później poszło już lawinowo. Ukończyłam kurs fotografii kulinarnej na Akademii Fotografii w Krakowie, następnie wyposażyłam własne studio i… ćwiczyłam, próbowałam, uczyłam się bezustannie. Fotografia kulinarna to niezwykle wdzięczny temat, dający ogromne możliwości rozwoju. Przy każdym projekcie rodzą się nowe problemy i nowy pomysły na ich rozwiązanie. Zapraszam do obejrzenia mojego portfolio. Pozwól zabrać się w podróż ze smakiem i dobrym obrazem. Zapraszam.